2.7 C
Brno
Neděle, 29 prosince, 2024

Jak si architekt postavil vlastní nízkoenergetický dům z přírodních materiálů

Pokud máte představu, jaký dům chcete, nejdůležitější (a často i nejtěžší) je najít pozemek, který by vašim představám vyhovoval. Tak tomu bylo iv případě pozemku, který si hledal na stavbu vlastního dřevodomu architekt David Honek.

Pro architekta nebyl důležitý až tak styl, nepotřeboval ohromit okolí. Prim hrálo použití materiálů, které zanechávají minimální uhlíkovou stopu a zdraví obyvatel domu. Víme o tom, že dřevo působí pozitivně na psychiku i na imunitní systém.

stavba nízkoenergetické jednopodlažní dřevostavby
Zdroj: Martin Zeman

Po náročném hledání toho správného místa na stavbu se zadařilo. Pozemek v Moravskoslezských Beskydech poskytuje výhled na tři místní nejvyšší kopce a na architekta zapůsobil i blízkostí vlakové dopravy. I když se může zdát, že být architektem sobě samému – svému domu, musí být jednoduché, David Honek tvrdí, že to bylo přinejmenším zdlouhavé. Proč?

nízkoenergetická jednopodlažní dřevostavba
Zdroj: Martin Zeman

„Nemáte žádný konečný termín, který musíte dodržet, jen limitní rozpočet, a tak stále vymýšlíte, vylepšujete, měníte a upravujete … Zřejmě by bylo jednodušší přizvat si jiného architekta, ale pak bych ten dům zase tak“ nepřežil „. A to by byla velká škoda, „popisuje zvláštní pocit být sám sobě architektem David Honek.

Přečtěte si také
Dřevěná stavba roku 2020? Stala se jí tato nízkoenergetická dřevostavba s osmi druhy dřeva
Pískované sklo, denní a noční zóna

Celá realizace byla řešena pomocí více dílčích firem a řemeslníků. Samozřejmě, velmi důležité bylo mít zkušený stavební dozor. Dům byl připraven k nastěhování přibližně půl roku od prvního výkopu. Ještě se ale nestahovali – následoval další proces: půl roku trvalo detailní promyšlení a výroba nábytku na míru.

nízkoenergetická jednopodlažní dřevostavba
Zdroj: Martin Zeman

Dominantou denní zóny, kterou tvoří kuchyň, jídelní část a obývací pokoj, je velká bílá knihovna. Bílou kuchyňskou linku zpestřuje černá tabulová barva, místo, kde si mohou děti kreslit a být stále na očích rodičů. Oproti knihovně jsou velké prosklené posuvné dveře s výstupem na terasu a do zahrady. Na denní zónu otevřeně navazuje noční část s ložnicemi a hygienickým zázemím. Vstupní oblast od obytné zóny oddělují skleněné dveře s pískovaným sklem. Stejné jsou i dveře koupelny.

nízkoenergetická jednopodlažní dřevostavba
Zdroj: Martin Zeman

Jídelní stůl je zároveň kulečníkový

V interiéru najdete i několik neobvyklých řešení a zajímavých detailů. Nás oslovil zejména velký jídelní stůl, pod jehož vrchní deskou se skrývá kulečníkový stůl se vším, co k němu patří. Dřevo na stěnách má i jinou než estetickou funkci – výborně tlumí hluk.

nízkoenergetická jednopodlažní dřevostavba
Zdroj: Martin Zeman

V interiéru je třeba udržovat vlhkost vzduchu alespoň na 50%. Celá stavba funguje jako nízkoenergetická, vytápěná elektrokotlem s teplovodním podlahovým topením. Domácí se rozhodli zainvestovat i do centrálního vysavače, se kterým jsou velmi spokojeni. Na střeše si všimnete fotovoltaické panely. Osvětlení i vytápění je napojeno v systému inteligentní elektroinstalace.

- Komerční sdělení-magazín

Mohlo by vás zajímat

- Komerční sdělení-PR články
- Komerční sdělení-magazín
- Komerční sdělení-magazín

Doporučené články z rubriky

- Komerční sdělení-aktuality