Oblast, v níž stojí zajímavý lesní dům, mají obyvatelé města Montreal velmi v oblibě. Nabízí přírodní krásy v relativní blízkosti k městskému životu. V současnosti je tato oblast rájem pro ty, kteří pracují kvůli pandemii z domu.
Po domě zde zatoužil i pár, který už dlouho uvažoval o bydlení v přírodě. Výsledkem je chata či chalupa, která má vzdát hold živému lesu. Zevnitř i zvenku dominuje dřevo v různých formách, najdete zde dokonce i „předčasně zestárlý“ obklad.
vyvýšená dřevostavba v lese
Zdroj: Raphaël Thibodeau
Negativa pozemku potlačil výstup na třímetrovou skálu
Navzdory krásnému prostředí měl pozemek několik negativa – ne zrovna optimální orientaci, množství skalních výběžků, nejednotné topografické charakteristiky. Architektka Natalie Dionne se svým týmem to však vzala z opačného konce. Během důkladné procházky na místě činu je zaujal zvlášť nepraktický skalní útvar, který stál blízko propasti. Právě ten byl inspirací pro lokalizaci domu.
vyvýšená dřevostavba v lese
Zdroj: Raphaël Thibodeau
Všem, kteří stáli na vrcholu 3 m vysoké skály, bylo jasné, že na to, aby co nejlépe využily dostupné světlo a výhledy, musí být obytné prostory umístěny paralelně s hřebenem – bylo jich třeba zvednout do výšky, na tuto úroveň.
Přečtěte si také
Chata, která překvapuje soběstačností: Nepotřebuje ani vodu, ani elektřinu!
Jak je řešena dispozice?
Srdcem projektu je hlavní patro, které je ukotvené na jednom konci – na vrcholu základny. Vznáší se nad skalním rozštěpem a na severu vyčnívá díky rozsáhlé venkovní částečně kryté terase směrem k mechem pokrytému srázu.
Z venkovního posezení určeného k relaxaci vejdete do atmosférických vnitřních prostor kuchyně, jídelny, obývacího pokoje. Na jižním konci se nachází dvoulůžková ložnice. Schodiště a předsíň navazují na hlavní vstupní halu v přízemí. Vedle ní nalezneme patrovou místnost pro 10 hostů.