Největším problémem starých domů, které by měly splňovat funkci současného bydlení je dispoziční rozčlenění na malé místnosti. K tomu se přidávají malá okna, které nezajišťují dostatek světla, ani nepomáhají pasivní využít slunce na ohřívání interiéru.
Staré budovy, které jsou vhodně zrekonstruované, mají dnes velké kouzlo. Dobrým příkladem je rekonstrukce obytné části venkovské chalupy z dílny architekta Tomáše Petráška.
První fáze hotová
Přestavba venkovské chalupy byla rozvržena na několik etap. První fáze je momentálně hotová. Zahrnovalo ji kompletní přebudování denní obytné části. Z někdejších dvou pokojů se stala jedna velká místnost kombinující funkci obývacího pokoje, kuchyně i jídelny. Výrazný prvkem v přeměněné obytné části je novoosadený trámový strop nabarvený bíle.
Prosvětlení, vzdušnost, uspořádanost
Přestože v prvním kole šlo o přestavbu interiéru hlavní obytné zóny, při níž byly zachovány původní okenní otvory (jeden, který byl zazděn, byl opět funkčnost), nově vzniklá hlavní obytná část domu se stala světlou a vzdušnou.

Přečtěte si také
13-letý dům po „šikovném“ mistru postupně odhalil své nedostatky. Jak dopadla rekonstrukce?
Stejně i barevnost interiéru – bílá omítka, bílá kuchyňská linka a ostrůvek s dřevěnými pracovními deskami, dřevěná podlaha, bíle namalované stropní trámy, a další detaily přispívají vzhledu vzdušnosti, jasnosti a uspořádanosti.
Krása dřeva hraje prim
Pokud jde o odkládací prostory a již zmíněnou organizovanost, ty jsou zvládnuty skutečně na jednotku. Nejde jen o běžné skříňky v lince. Architekt využil rozšířené vnitřní parapety oken, aby vytvořil dominantu prostoru – nízkou skříňku lemující pokoj podél obou vnějších zdí.